Będą zmiany w programie Mieszkanie dla młodych?

Póki co z programu „Mieszkanie dla młodych” korzystają przede wszystkim bezdzietni single. Ma się to zmienić po nowelizacji ustawy, która ma wprowadzić spore poprawki, zwiększające prorodzinny charakter MdM. Prace nad ich uchwaleniem już trwają.

Uwagi do programu od początku 2014 roku zbierał Bank Gospodarstwa Krajowego. Okazało się, że przez pierwsze siedem miesięcy programu złożono 9.282 wnioski, które opiewały na kwotę 211,3 mln zł. Udzielono natomiast pożyczek hipotecznych na łączną kwotę przekraczającą 171,5 mln zł. Pod względem ilości nie jest tak źle, bo jest to tylko niewiele mniej, niż zakładano w projekcie ustawy, ale okazuje się, że o kredyty z dopłatą na Mieszkanie dla Młodych starają się głównie bezdzietni single. Tymczasem program miał być przede wszystkim prorodzinny.

Zmiany w programie Mieszkanie dla młodych

Pierwszy projekt zmiany ustawy powstał 11 sierpnia 2014 roku. Już wtedy pojawiły się też pierwsze sugestie, co należy zmienić. Bardzo precyzyjne i klarowne zapisy ustawy pozwalają bowiem obecnie na zakup Mieszkania dla Młodych wyłącznie od deweloperów na rynku pierwotnym. Prace obejmują więc przeredagowanie treści ustawy o zakupie pierwszego mieszkania w taki sposób, by można było nabywać z dopłatą także lokale oferowane przez spółdzielnie mieszkaniowe. Kolejną ze zmian ma być także stworzenie możliwości nabywania mieszkań lub domów, które powstały w ramach przebudowy istniejącej nieruchomości. Teraz można kupować tylko te, które powstały w wyniku pozwolenia na budowę domów i mieszkań od podstaw.
Ustawodawca będzie również próbował zwiększyć opłacalność dopłat dla rodzin z dziećmi, by prorodzinność MdM nie była tylko pustym hasłem. Może też zostać uchylony warunek, nakazujący zaciąganie kredytu hipotecznego w złotówkach, a sama dostępność pożyczek ma być znacznie większa – zwłaszcza dla osób, które mają problemy ze zdolnością kredytową.

Zakup mieszkania dla młodych od spółdzielni

Na razie mieszkania w programie można kupować tylko i wyłącznie od deweloperów. Muszą być całkowicie nowe, sprzedawane na rynku pierwotnym i zbudowane od podstaw. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju planuje jednak poszerzenie dostępności poprzez zgodę na wykup lokali także od spółdzielni mieszkaniowych. Dozwolone może być także otrzymanie dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w przypadku podpisania umowy o budowie lokalu, dla wnoszących tzw. wkład budowlany, który pozwala uzyskać prawo własności mieszkania. Na razie dopłata MdM dotyczy tylko tych, którzy kupują mieszkanie w momencie, gdy jest ono już gotowe, a cena jest określona. Upodobni to reguły MdM do poprzedniego programu dopłat do zakupu mieszkań – „Rodzina na swoim”.
Mieszkanie dla młodych można będzie też kupować w kamienicach, które zostały zrewitalizowane oraz w przypadku, gdy lokale mieszkalne powstały w przypadku przebudowy nieruchomości niemieszkalnej (np. garażu) na mieszkalną.

Więcej dofinansowania na dzieci

Na razie 76,6 proc. beneficjentów programu Mieszkanie dla Młodych to osoby bezdzietne. Spora część to osoby lub rodziny, które wychowują jedno dziecko (19,5 proc.), a tylko pozostała część ma dwoje lub więcej dzieci. Wielodzietne rodziny stanowią tylko niewielki odsetek tych, którzy dostali dopłatę na Mieszkanie dla młodych, a program w założeniu miał być przeznaczony dla rodzin.
Właśnie dlatego planowane są zmiany wysokości dopłat, które mają przełożyć się na większą liczbę zainteresowanych programem dopłat. Największe profity mają otrzymać rodziny wychowujące troje lub więcej dzieci. W ich przypadku dopłata nie będzie liczona do 50 m kw. lokalu mieszkalnego, jak to ma miejsce do tej pory, a do 65 m kw. Dodatkowo dopłata wynieść może nawet 25 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania (teraz jest to 15 proc.). Także pozostali mogą liczyć na większe dopłaty. Rodziny z dwójką dzieci dostać mają 20 proc. zamiast dotychczasowych 15 proc.

Łatwiejszy kredyt na Mieszkanie dla Młodych

Wśród propozycji jest też jedna, która zdecydowanie ułatwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Wśród osób starających się o dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych było bowiem wielu niedoszłych beneficjentów, którzy nie mogli wziąć udziału w programie ze względu na brak zdolności kredytowej. Teraz ma to być zdecydowanie łatwiejsze.
Do tej pory pożyczkę hipoteczną można bowiem było zaciągnąć tylko z rodziną. Teraz możliwe będzie pozyskanie tzw. dodatkowego kredytobiorcy, tak jak jest to w przypadku tradycyjnych kredytów hipotecznych. Nie będzie jednak można w ten sposób podnosić swojej zdolności kredytowej. Taki zabieg możliwy będzie jedynie w przypadku, gdy kredytobiorca bez dodatkowej osoby nie będzie miał żadnej zdolności kredytowej.

Kredyt na MdM nie tylko w złotówkach

Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, kredyt hipoteczny – także na Mieszkanie dla Młodych – można obecnie zaciągnąć jedynie w walucie, w jakiej się zarabia w naszym kraju. Osoby pracujące zagranicą i otrzymujące wynagrodzenie np. w euro mogą więc czuć się dyskryminowane. W nowym projekcie ma jednak pojawić się furtka dla emigrantów, pozwalająca im zaciągnąć kredyty także w innych walutach niż polski złoty. Zostanie to jednak poprzedzone konsultacjami z kilkudziesięcioma organizacjami z sektora budowlanego oraz bankowego, a także organizacjami społecznymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>