Dopłaty w Trójmieście w programie Mieszkanie dla Młodych

Średnio za metr mieszkania w Gdańsku zapłacimy 6 tys. zł. Taniej jest w Gdyni, gdzie średnia cena to 5570 zł. Dzięki temu bez kłopotu dostaniemy lokale dostępne w programie „Mieszkania dla Młodych”. To ceny obliczone na podstawie ofert z końcówki 2013 roku. Uwzględniają też promocje, którymi deweloperzy kusili potencjalnych nabywców, by sprzedać więcej mieszkań w „starym” roku i poprawić sobie bilanse. Także dzięki temu okazało się, że w Trójmieście nie musimy się martwić o dostępność mieszkań, które kwalifikują się do programu Mieszkania dla Młodych. W Gdańsku i Gdyni nie tylko nie trzeba szukać mieszkań, które mają szansę na dopłaty z programu, ale wręcz można w nich wybierać.

mdm limity dopłat

Limit cenowy programu Mieszkania dla Młodych dla miasta Gdańska wynosi bowiem ponad 5718 zł/mkw. A mieszkania tańsze niż 5 tys. zł za metr to aż 30% całej oferty wszystkich deweloperów budujących w Gdańsku. Kolejne 18% to przedział do 6 tys. zł za metr. Bez wielkiej przesady można więc powiedzieć, że niemal połowa mieszkań na rynku pierwotnym spełnia warunki programu MdM. Wybierać można oczywiście wśród mieszkań, które dopiero powstają, albo wręcz są w planach, ale też spośród lokali, które gotowe czekają na lokatorów. Można je obejrzeć, bo wiele mieszkań nawet w tej cenie jest już wykończonych, więc wystarczy zainstalować sanitariaty, wnieść meble i… mieszkać!

mieszkanie-dla-mlodych-trojmiasto

Są nawet deweloperzy, którzy budują wszystkie mieszkania w cenie pozwalającej na skorzystanie z nowego rządowego programu. - W dwóch projektach naszej spółki do programu Mieszkanie dla Młodych wejdą wszystkie mieszkania – mówi Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl. Chodzi o Nowy Horyzont w Borkowie pod Gdańskiem oraz Osiedle Cytrusowe w Kowalach. Do programu „załapie się” także większość lokali na Osiedlu Nawigator w Gdyni i część mieszkań na Osiedlu Morskim w Pogórzu.

Także Inpro buduje mieszkania, które mogą być współfinansowane z programu Mieszkania dla Młodych. Według dewelopera nawet połowa wszystkich mieszkań w trzech inwestycjach może być sfinansowana w ramach MdM. Co więcej, wiele z nich jest znacznie tańszych, niż oferta w ramach zaproponowanego przez rząd limitu. Np. na Osiedlu Jabłoniowa można kupić własne „gniazdko” już od 4266 zł za m kw. Osiedle Wróbla Staw to 4536 zł za m kw. Drożej, ale wciąż nie powyżej widełek, jest w City Parku na gdańskiej Zaspie, gdzie metr mieszkania dostaniemy za 5508 zł.

Najwięcej mieszkań z MdM w Gdańsku kupimy na Chełmie oraz Ujeścisku i Łostowicach. Ale dostaniemy je też w samym Śródmieściu, na Przymorzu czy we Wrzeszczu.

W Gdyni mieszkania nieco tańsze, w Sopocie dużo droższe

Gdyńskie mieszkania są średnio nieco tańsze niż budowane w Gdańsku. Według wyliczeń firmy Dompress w cenie do 5 tys. zł/mkw. kupimy 4 na 10 mieszkań, a w przedziale cenowym od 5 do 6 tys. zł/mkw. mieści się prawie co trzecie nowe mieszkanie. Jest więc w czym wybierać.

Zupełnie inny biegun to Sopot – zdecydowanie najdroższy w trójmiejskiej metropolii. Tu nie sprzedaje się dziur w ziemi. Aż 3 na 4 lokale do sprzedaży są już gotowe i można je obejrzeć. Ale należy pamiętać, że to jedno z najdroższych miejsc w kraju – także pod względem cen mieszkań. Średnie ceny mieszkań mogą przyprawić o zawrót głowy nawet mieszkańców Warszawy. Na rynku wtórnym za metr zapłacić trzeba przeciętnie 11.340 zł, ale nowe mieszkania od deweloperów można kupić za mniej niż 9 tys. zł. W tej cenie nie ma jednak co liczyć na lokum blisko morza w Dolnym Sopocie. No i oczywiście o dopłatach w ramach MdM nie ma nawet co marzyć.

10 komentarzy

 • Basia

  Ja osobiście polecam developera Solidin Osiedle Pięciu Mostów, Gdańsku. Mają większość lokali kwalifikujących się do programu MDM. Ładne, spokojne osiedle w zacisznym miejscu, na terenie dzielnicy Jasień, blisko obwodnicy trójmiasta a jednocześnie w otoczeniu zieleni i dwóch jezior ,,Otomińskie” ,,Jasień”. Ceny mają przyzwoite. Sprzedaż z tego co wiem rusza od października.

 • Winicjusz

  Mieszkanie dla młodych w Sopocie powinno mieć osobny limit, a nie jak w całej Polsce „gmina przyległa”. Przecież to najdroższe miasto w Polsce, a liczy sięstawki, jakby to były Kowale czy inna Rumia. Chyba, że kurort ma być anklawą dla warszawki i robią tak specjalnie – ale wtedy stanie się to miasto staruchów, bo nikt młody nie zamieszka w takiej drożyźnie.

 • Maciek

  Zastanawiam się nad ofertą Euro Styl. Jednak trochę martwi mnie to, że wszystkie mieszkania mieszczą się w dopłatach. Bo to może oznaczać, że będą tam sami młodzi ludzie, a to nie jest chyba najlepsze dla osiedla, Wprawdzie dzieci będą miały mnóstwo znajomych, ale z drugiej strony to też imprezy itd.

  • Po targach

   Nie polecam Euro Stylu. Znam dwie osoby – może niedużo, ale zawsze – co kupowały u nich mieszkania i nie są za bardzo zadowoleni. Po dwóch latach wychodzą jakieś dziwne niedoróbki, których nie widać przy odbiorze mieszkania, jak się jest w euforii. Teraz jakieś wypaczenia, teksty z poprzedniej epoki, że „blok osiada to pęka” i inne głupoty. Zastrzegam, że to nie są jakieś wielkie sprawy, bardziej w stylu ryski na suficie, ale to wkurza jak się zapłaciło kupę kasy za mieszkanie i jeszcze kredyt hipoteczny wisi.

 • Mirka

  Bo źle szukacie. Widzicie reklamę dewelopera i myślicie, że to jedyne dzielnice, bo tam cały blok się łapie. A to jest tak, że mieszkanie dla młodych można kupić praktycznie wszędzie, ale trzeba dobrze przejrzeć oferty. Bo to są często pojedyncze lokale w całej nieruchomości.

  • Dżon

   Naprawdę? To gdzie szukać takich pojedyńczych mieszkań?

 • Madzia

  W osi SKM to na pewno nie znajdziesz, bo tam są najwyższe ceny i nie są to mieszkania dla młodych. Coś za coś, nikt ci nie dopłaci do drogiego mieszkania. Trójmiasto to nie jest raj w programie mieszkanie dla młodych.

 • Tadzik

  No nie wiem kolego. Ja tam głównie widzę na Horyzontach i innych opłotkach, nie jestem przekonany czy da się cokolwiek znaleźć w osi SKM.

 • Wiśnia

  We Wrzeszczu spokojnie można kupić takie mieszkanie. Oczywiście nie w jakichś nowych apartamentowacach, ale w inwestycjach dla „kowalskich” można. Mieszkania dla młodych w Sopocie to jednak jakaś ściema :) Generalnie jednak Trójmiasto wypada fajnie, zwłaszcza MdM w Gdyni.

  • black

   Gdynia w ogóle jest spoko do mieszkania. I jeszcze blisko morza. Nie to co w Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>