Limity cenowe dla programu Mieszkanie dla Młodych
Mieszkania, które obejmie program MdM najtrudniej znaleźć oczywiście w dużych miastach. Ale np. w Gdańsku nawet średnie ceny są niższe od progu. Sprawdź ile powinien kosztować metr kwadratowy mieszkania, by można było liczyć na dopłaty.
Limity cenowe ogłaszane są przez wojewodów. Powstają na podstawie średnich cen przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m kw. w budynkach mieszkalnych. Każdy z 15 urzędów wojewódzkich wyznacza własny limit, powstający na podstawie cen obowiązujących w danym województwie.
Właśnie dlatego limity są tak zróżnicowane – w zależności od rejonu. Zasada jest prosta – im większe i bogatsze miasto, tym ceny wyższe. Jednocześnie też większa średnia, którą zawyża największa miejscowość regionu. Tam z reguły ceny są wyższe od średnich, więc nie będzie łatwo kupić mieszkanie z dopłatą nie tylko w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie, ale również w Białymstoku, Lublinie czy Toruniu. Chlubnym wyjątkiem w tym towarzystwie jest Gdańsk, gdzie średnia cena mieszkania oscyluje wokół limitu.
Tu przeczytasz o dostępnych mieszkaniach w Trójmieście.
Limity obliczone przez wojewodów będą obowiązywały do końca I kwartału 2014 roku. Potem ceny zostaną zaktualizowane. Już dziś można jednak być niemal pewnym, że – wykluczając Trójmiasto, Łódź, Zieloną Górę oraz Gorzów Wielkopolski – o zakup mieszkania z dopłatą w mieście, które jest liderem regionu, będzie bardzo trudno. Kupno lokalu w najlepszej lokalizacji będzie wręcz niemożliwe.
Zdecydowanie najlepiej wypada Gorzów Wielkopolski, głównie z powodu dużego nasycenia inwestycjami mieszkaniowymi, ale też sporą ofertą na rynku wtórnym, która ma niebagatelny wpływ na obniżenie cen na rynku pierwotnym.
8 komentarzy
Daria
Witam,
Chciałabym zapytać jak najlepiej skorzystać z tego programu? Jak szukać mieszkania? Najlepiej chodzić od dewelopera do dewelopera i sprawdzać warunki? Z góry dziękuje za odpowiedź
Kumaty
No proszę, limity cenowe na mieszkanie dla młodych w Gdańsku i okolicach zaczęły z wysokiego „C”, a teraz będą pewnie je cały czas obniżać. Już zaczęli, więc pewnie deweloperzy zaprzyjaźnieni zarobili co mieli i teraz zacznie się blokowanie interesu pozostałym, którzy nie są znajomymi królika. Jakie to polskie…
Szymek
Już niedługo ogłoszą nowe limity. Bardzo jestem ciekaw czy będą istotne zmiany. Patrząc na zmiany cen na rynku nieruchomości – pierwotnym i wtórny – mogliby sobie w ogóle darować to liczenie, bo się okaże, że różnica będzie w wysokości 20 groszy na metrze.
eternal
Już ogłosili nowe limity cen i jak widzisz sam, wcale nie jest to 20 groszy na metrze.
Mikrus
Bez przesady, nie panikujcie, w Gdańsku znalazłem w pół godziny ze 40 mieszkań w 3 dzielnicach, więc na prawdę nie jest tak źle z tymi limitami cenowymi. Trzeba się trochę postarać, ale powiem wam, że nawet w zaskakująco dobrych dzielnicach są – a gdzie, to powiem jak umowę podpiszę
Adam
Zamiast szukać teorii spiskowych lepiej byś pomyślał. Limity cenowe programu mieszkanie dla młodych wynikają z uwarunkowań rynkowych – kosztów pracy, ale też opytu i podaży na domy i mieszkania. Stąd np. w Warszawie limity mdm są najwyższe.
Kermit
Dość dziwne są te różnice cenowe w limitach. Przecież koszty pracy tak bardzo się nie różnią, podobnie jak gruntów. Więc niby z czego takie róznice w mieszkaniu dla młodych pomiędyz województwami??? Te limity cenowe mdm są NIECO podejrzane.
geohot
Tak, na pewno chcą cię oszukać… bo te limity ustalają iluminaci w ich tajnej podziemnej siedzibie…