Limity cenowe na Mieszkania dla Młodych w Gdańsku znowu w dół

Kolejna obniżka limitów w programie MdM. Od stycznia 2015 roku musimy szukać już tańszych mieszkań, by liczyć na rządową dopłatę. Obniżone zostały limity zarówno dla samego Gdańska, jak i wszystkich gmin w obrębie województwa pomorskiego.Do tej pory program Mieszkanie dla Młodych był w Trójmieście i na Pomorzu bardzo popularny. W 2014 roku Gdańsk przez długi czas prowadził nawet z dużo większą Warszawą i Poznaniem w kwestii liczby mieszkań kupionych z dopłatą. Wszystko za sprawą stosunkowo wysokich limitów dopłat, dzięki którym do programu Mieszkanie dla Młodych można było zakwalifikować praktycznie większość nowych mieszkań dostępnych na rynku.

Limity po raz kolejny zostały jednak obniżone. Od 1 stycznia 2015 roku przez co najmniej jeden kwartał, a najpewniej najbliższe pół roku, do programu MdM w Gdańsku kwalifikują się mieszkania, w których metr kwadratowy nie kosztuje więcej niż 5.303,10 zł. To o 122 zł mniej, niż w poprzednim półroczu. O 88 zł spadła natomiast stawka dla mieszkań dla młodych w gminach bezpośrednio przyległych do Gdańska. W Sopocie, Gdyni czy innych miejscowościach, musimy więc teraz zapłacić maksymalnie 4.912,88 zł za m kw., by liczyć na rządową dopłatę. Także nieruchomości w pozostałej części województwa pomorskiego będą teraz nieco mniej dostępne. Maksymalna cena metra kwadratowego objętego dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na terenie Pomorza wynosi obecnie 4.522,65 zł – o 53 zł mniej niż ostatnio.

Mimo obniżek i tak w Trójmieście oraz okolicach bez większego problemu będzie można kupić mieszkanie z dopłatą. Limit MdM jest bowiem niemal identyczny jak średnia cena transakcyjna na rynku pierwotnym, która w 2014 roku wynosiła 5.312 zł za ma kw. Jeśli do tego znowelizowana zostanie treść ustawy o dopłatach, o czym pisaliśmy ostatnio, możemy spodziewać się jeszcze większego zainteresowania programem. Zwłaszcza, że wielu deweloperów – jak Hossa czy Inpro – w 2015 roku odda wiele budynków, w których będą mieszkania spełniające warunki programu Mieszkanie dla młodych.

Jak liczone są limity na Mieszkanie dla młodych?

Limity mogą być korygowane co kwartał, ale większość województw zmienia je co pół roku, co jest wygodniejsze nie tylko dla urzędników, ale przede wszystkim beneficjentów programu. Dzięki temu mogą oni spokojnie szukać mieszkań i negocjować z deweloperami oraz bankami nawet na przełomie kwartałów.

Wojewodowie wyznaczają limity cenowe programu Mieszkanie dla Młodych dla stolicy województwa, gmin do niego bezpośrednio przylegających oraz pozostałej części województwa. Wartości cenowe wyliczane są z tzw. wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych na podstawie średniej z dwóch ostatnich wskazań powiększonej o 10 proc.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>