Limity cenowe programu Mieszkanie dla Młodych na III i IV kwartał 2015

Nieznaczna zmiana limitów MDM w Gdańsku nie spowoduje rewolucji na rynku mieszkaniowym w Trójmieście. Eksperci oceniają jednak, że może to oznaczać powolny spadek cen mieszkań.

Limity cen na mieszkania dla młodych spadły w III i IV kwartale 2015 roku w Gdańsku oraz wszystkich gminach graniczących ze stolicą województwa. Wzrosły za to w pozostałej części województwa pomorskiego.

Od lipca do końca grudnia 2015 roku – by starać się o dopłatę w ramach MdM – należy zmieścić się w cenie mieszkania 5.234,35 zł za m kw. dla Gdańska (wcześniej było 5.303.10 zł, co oznacza spadek limitu o 1,3 proc.), 4.889,50 zł dla wszystkich gmin bezpośrednio z nim sąsiadujących (wcześniej było 4.912,88 zł, co oznacza spadek limitu o 0,5 proc.) oraz 4.544,65 zł w pozostałej części województwa pomorskiego (wcześniej było 4.522,65, co oznacza wzrost limitu o 0,5 proc.)

- Kupując mieszkanie w Gdańsku kredytobiorcy bez dzieci będą mogli teraz uzyskać maksymalnie 23,8 tys. zł dopłaty (w wyliczeniach zakładamy, że jest to mieszkanie o powierzchni ponad 50 m kw), dla tych z co najmniej jednym dzieckiem będzie 35,7 tys. zł – wylicza Marcin Krasoń z Home Broker.

Ekspert rynku nieruchomości twierdzi, że może to oznaczać spadek cen w Trójmieście, choć nie będzie on wielki. Sprzedawcy będą jednak chcieli dopasować się do nowych limitów MdM. Wielu deweloperów kształtuje bowiem ceny w oparciu o limity programu Mieszkanie dla Młodych i można się spodziewać, że co najmniej część z nich obniży ceny tak, by jak najwięcej chętnych mogło skorzystać z dopłat. Korzyść będzie obopólna. Klienci kupią mieszkania taniej, a sprzedawcy będą mieli większą szansę na ich sprzedaż, bo okaże się, że więcej osób będzie mogło skorzystać z rządowych dopłat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>