Mieszkanie dla Młodych tylko na rynku pierwotnym

Dofinansowanie z rządowego programu można otrzymać wyłącznie na zakup nowego mieszkania z rynku pierwotnego. Wprawdzie pojawiły się pomysły, by MdM obejmował również lokale z rynku wtórnego, ale nie zgodził się na to Senat.

Senat odrzucił wszystkie poprawki do programu 17 października 2013 roku. Najważniejszą z nich było pozostawienie możliwości dopłat także do nieruchomości używanych. Nie będzie jednak można kupować lokali na rynku wtórnym z dopłatą, nawet jeśli ich ceny będą mieściły się w publikowanych przez wojewodów limitach.

Jakie dopłaty i dla kogo w ramach programu Mieszkanie dla Młodych

Program Mieszkania dla Młodych pozostaje więc w kształcie, który zakłada, że w latach 2014-2018 z pomocą państwa będą mogły kupić nieruchomości osoby młode, które nie ukończyły 35 roku życia i nie miały wcześniej własnego mieszkania. Program precyzuje, że państwo poniesie nakłady, odpowiadające wkładowi własnemu kupujących nieruchomość. W praktyce będzie to wyglądać następująco:

 1. Państwo przekaże 10% wartości odtworzeniowej kupowanej nieruchomości dla singli oraz rodzin bezdzietnych, albo:
 2. 15% wartości odtworzeniowej kupowanej nieruchomości dla rodzin wychowujących dzieci,
 3. Dodatkowe 5% wartości odtworzeniowej kupowanej nieruchomości, jeśli w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości urodzi się w rodzinie przynajmniej jedno dziecko.

Warunki udziału w MdM

Także nieruchomość musi spełnić konkretne warunki, by można było zakwalifikować ją do dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Powierzchnia mieszkania nie może przekroczyć 75 m kw. (jeśli rodzina ma trójkę, bądź więcej dzieci – 85 m kw.), a domu 100 m kw. (110 m kw. dla rodzin wielodzietnych). Ale bardziej opłaca się kupić mniejsze, bo dopłata obejmuje tylko 50 m kw. nieruchomości. Cena nieruchomości nie może również przekroczyć limitu ustalanego przez wojewodów. Wynosi on 110% średniego wskaźnika, odzwierciedlającego koszt odtworzenia metra kwadratowego mieszkania w każdym województwie.

Nie możesz kupić od dewelopera? Odzyskaj VAT

W większości mniejszych miejscowości nie da się jednak kupić mieszkania lub domu od dewelopera, bo skupiają się oni na inwestycjach w dużych aglomeracjach. Do tej pory można jednak było odzyskać część podatku VAT za materiały budowlane, użyte do budowy domu tzw. metodą gospodarczą. Niestety ulga ta zostaje w 2014 roku znacznie ograniczona, ale nie znika całkowicie. Osoby, które spełniają wymagania niemal identyczne jak w programie „Mieszkanie dla młodych”, nadal będą mogły z niej skorzystać.

4 komentarzy

 • ???

  Dlaczego nie ma dopłat do mieszkań używanych? Nie rozumiem tego, przecież ich jest tak dużo i takie duże zapotrzebowanie na nie…

  • śledzący posłów

   Już słychać głosy, że trwają prace nad zmianą przepisów i od przyszłego roku w programie Mieszkanie dla młodych mają zajść znaczne zmiany. Ciekawe czy będzie to tylko zwiększenie dopłat czy w końcu będzie można kupować też mieszkania na rynku pierwotnym. Ale doskonale wiemy, że prowadzioby to do ściemniania i na papierze każde mieszkanie mieściłoby się w limicie na mdm, więc może lepiej żeby zrobić to dozwolone, ale tylko w przypadku, gdy pośredniczyć będzie agencja nieruchomości, która weźmie odpowiedzialność za taką transakcję.

 • Mariano

  Dokładnie ……tez bym wolał jakąś uzywaną miejscówkę….a tu znowu klops..!

 • Zawiedziony

  Szkoda, że nie przeszły poprawki, bo na rynku wtórnym jest 5 razy więcej mieszkań, które odpowiadają limitom programu Mieszkanie dla młodych. Jako młody stwierdzam, że mogę kupić używane mieszkanie we Wrzeszczu :) Wolę Gdańsk niż np. Kowale…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>