Niższe limity na mieszkanie dla młodych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Średnio za metr mieszkania w Gdańsku zapłacimy 6 tys. zł. Taniej jest w Gdyni, gdzie średnia cena to 5570 zł. Dzięki temu bez kłopotu dostaniemy lokale dostępne w programie „Mieszkania dla Młodych”.

Od 1 lipca musimy znaleźć w Gdańsku mieszkanie kosztujące nie więcej niż 5425,75 zł za m kw., jeśli chcemy liczyć na dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. To o 256,3 zł mniej niż w poprzednim półroczu. Stawki spadły więc o 4,5 proc., ale nadal należą do jednych z najwyższych w Polsce w stosunku do cen nieruchomości.

Ustalony dla Gdańska limit nadal jest wyższy niż średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym. Według Indeksu Cen Transakcyjnych wynosi ona bowiem 5312 zł za m kw.

Limity obowiązywać będą do końca 2014 roku. Także te w gminach przyległych do Gdańska, które również zostały obniżone. W drugiej połowie 2014 roku w gminach bezpośrednio przyległych do miasta wojewódzkiego – czyli także w Gdyni i Sopocie – będzie można dostać dopłatę za mieszkania kupione po maksymalnie 5000,88 zł za m kw. Kwota limitu została więc obniżona o 171 zł, czyli 3,3 proc. Dla pozostałej części województwa pomorskiego limit wynosi 4576 zł i jest mniejszy o 85,80 zł, czyli 1,8 proc. od obowiązującego do tej pory.

Po drugim kwartale tylko w województwie pomorskim zmieniły się limity, bo pozostałe urzędy wojewódzkie zmieniły kwoty po pierwszym kwartale 2014 roku. Wszyscy zapowiedzieli, że ceny będą zmieniane raz na sześć miesięcy. Ustawa dopuszcza korygowanie limitów nawet co kwartał.

Województwo pomorskie po pierwszych pięciu miesiącach jest na czele w kwestii dopłat na Mieszkanie dla Młodych. Bank Gospodarstwa Krajowego, który koordynuje ten projekt, wyliczył, że zaakceptowano w tym okresie 1266 wniosków o kredyt z dopłatą. Kwota dofinansowania sięgnęła 31,5 mln zł.

Limity cenowe programu Mieszkanie dla Młodych wyznaczane są przez wojewodów. Obowiązują trzy wartości w każdym województwie: dla miasta wojewódzkiego, gmin bezpośrednio przylegających do niego oraz dla pozostałego obszaru. Limity wyliczane są z tzw. wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych na podstawie średniej z dwóch ostatnich wskazań powiększonej o 10 proc.

Jeden komentarz

  • Deweloperzy do boju

    Może w końcu niektóre firmy zrozumieją, że w Trójmieście to żyła złota. Mieszaknia dla młodych w ofercie mieli tylko niektórzy, tymczasem zapotrzebowanie jest znanicze większe. A wystarczy trochę ruszyć głową i dopasować metraż do obowiązującego i narzuconego ustawą na MdM. W ten sposób mogą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, ale widocznie kryzysu w brażny nie ma, skoro nie wszystkim się chce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>