Nowe zasady programu Mieszkanie dla Młodych

Od 1 września 2015 roku obowiązuje znowelizowana ustawa dotycząca programu Mieszkanie dla Młodych. Można już kupować mieszkania na rynku wtórnym, większe są też kwoty dofinansowania, a kredyt można wziąć nie tylko z najbliższą rodziną.

Mieszkanie dla młodych także na rynku wtórnym

Zdecydowanie największą i najbardziej oczekiwaną zmianą jest możliwość zakupu mieszkania z dopłatą nie tylko od deweloperów, ale również na rynku wtórnym. Do tej pory można było wybierać tylko na rynku pierwotnym, kupując mieszkanie od dewelopera lub spółdzielni. Teraz można kupić mieszkania, które oferowane są na rynku wtórnym, a także lokale, jakie powstały w wyniku przebudowy domów czy innych mieszkań.

Zmienił się też zapis dotyczący tzw. pierwszego zasiedlenia danego mieszkania. Krótko mówiąc: może ono po prostu być wcześniej użytkowane przez ine osoby, nie musi być całkowicie nowe. Nie zmienia się za to powierzchnia użytkowa mieszkań objętych dopłatą w programie MdM. Mieszkanie może mieć maksymalnie 75 m kw., a dom nie więcej niż 100 m. kw. Jeśli jednak rodzina wychowuje co najmniej troje dzieci, wartości te rosną o 10 m kw.  w obu przypadkach.

Niższe dopłaty za mieszkania z rynku wtórnego

Do tej pory cena mieszkania na rynku pierwotnym musiała mieścić się w limitach cenowych programu Mieszkanie dla Młodych, które ustalane były dla miast wojewódzkich oraz pozostałych terenów maksymalnie raz na kwartał. W rzeczywistości najczęściej zmian dokonywano co pół roku.  W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego nic się nie zmieniło, ale jeśli chcemy wybrać lokal z rynku wtónego i dostać dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych, maksymalną cenę metra kwadratowego musimy pomnożyć przez współczynnik wynoszący 0,9.

Zmienia się również kwestia zaciągania kredytów. Można już bowiem wziąć pożyczkę nie tylko z najbliższą rodziną, ale także obcą – z punktu widzenia prawa – osobą. Bez zmian pozostaje limit wieku, bo nazwa programu zobowiązuje – to nadal mają być przecież mieszkania dla młodych, więc co najmniej jeden z beneficjentów programu musi mieć mniej niż 35 lat.

Dodatkowe benefity dla rodzin wielodzietnych

Wcześniej liczący na dopłaty nie mogli wcześniej był właścicielami lub współwłaścicielami mieszkania, domu czy jakiegokolwiek innego lokalu mieszkalnego. Teraz jest podobnie, ale z zastrzeżeniem, że obostrzenie to nie obowiązuje wśród osób, które wychowują co najmniej trójkę dzieci.

Zmieniła się również kwestia kwalifikowanego do dopłat metrażu. Wcześniej – niezależnie od wielkości mieszkania lub domu – do dopłaty zaliczano jedynie 50 m kw. Teraz jest to 50 m kw. dla lokali mieszkalnych, ale już 70 m kw. dla domów jednorodzinnych. Jeśli kredytobiorcy wychowują co najmniej troje dzieci, dopłata w ramach programu MdM wynosi 65 m kw.

Więcej pieniędzy w programie MdM

Co chyba najważniejsze, rosną też kwoty dopłat. Najmniej – 10 proc. tzw. wartości odtworzeniowej – dostaną osoby i rodziny bezdzietne. 15 proc.  tzw. wartości odtworzeniowej przypisane jest osobom i rodzinom z jednym dzieckiem. 20 proc. tzw. wartości odtworzeniowej dostaną osoby i rodziny wychowujące dwoje dzieci, a aż 30 proc. tzw. wartości odtworzeniowej przewidziano dla wychowujących co najmniej troje dzieci. Bez zmian zostaje dodatkowa dopłata w wysokości 5 proc., przyznawana wszystkim, którym w ciągu 5 lat od podpisania umowy urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

Banki udzielające kredytów hipotecznych w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”:

 • PKO Bank Polski S.A.
 • Bank Pekao S.A.
 • Getin Noble Bank S.A.
 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 • Alior Bank S.A.
 • SGB – Bank S.A.
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.
 • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
 • Bank Millennium S.A.
 • Euro Bank S.A.
 • Deutsche Bank Polska S.A.
 • Bank Zachodni WBK S.A.
 • Raiffeisen Bank Polska S.A.
 • Credit Agricole Bank Polska S.A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>