Ponad tysiąc lat historii handlu

Spośród polskich miast portowych szczególną rolę, także ze względów historycznych, zajmuje Gdańsk. Położone w ujściu największej z krajowych rzek miasto od ponad tysiąca lat jest istotnym punktem na mapie handlowej w tej części Europy. Dogodne położenie to najważniejszy z atutów. Ale czy jedyny?

Rysy przeszłości

Już pierwsze przekazy dotyczące Gdańska pochodzące sprzed roku 1000 wspominają o ludnej i dobrze prosperującej osadzie, która stała się ważnym punktem na bursztynowym szlaku. Był to także ważny punkt handlu rybami, zbożem, solą czy drewnem. To tu w XIV wieku został zbudowany ogromny żuraw portowy, dzięki któremu port stał się najważniejszym w tej części Europy, czemu nie przeszkodziły burzliwe dzieje związane z często zagmatwaną historią. Ongiś polskie miasto bywało we władaniu Zakonu Krzyżackiego, było także znane jako Wolne Miasto Gdańsk ściśle związane z Hanzą (związkiem handlowym miast położonych nad Morzem Bałtyckim i nad Morzem Północnym). Hanza byłą kolejnym bodźcem do rozwoju. W latach największej prosperity udział miasta w handlu bałtyckim sięgał trzydziestu procent. Częściej jednak bałtycki port we władaniu Polaków. I dziś nadal, obok portów w Szczecinie i Gdyni, jest głównym miejscem dostaw dóbr z całego świata.

gdansk-109902_1920

Nowoczesna infrastruktura

O ile o sukcesie miasta przed wiekami decydowało przede wszystkim położenie geograficzne, to dziś istotne znaczenie ma przede wszystkim stale rozwijana infrastruktura. Stale modernizowane portowe doki oraz nowoczesne magazyny do wynajęcia – Gdańsk chcąc zajmować ważne jak dawnej miejsce, musi się rozwijać.

Zamiast spływów rzecznych

W czasach prosperity Hanzy wiele towarów z Gdańska w głąb kraju było transportowanych Wisłą. Dziś, kiedy transport rzeczny stracił na znaczeniu, ważniejsze są połączenia drogowe i kolejowe. W mieście stykają się drogi wojewódzkie, krajowe i międzynarodowe, zaś kolej żelazna funkcjonuje już od połowy XIX wieku.

Dziś, kiedy zamiast bursztynu, soli i drewna, najważniejszymi towarami są azjatyckie tekstylia i elektronika, Gdańsk nadal jest ważnym punktem handlu w środkowej Europie. Stąd historia handlowa licząca ponad dziesięć wieków nadal będzie trwać niezależnie od wiatrów historii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>