Ponad tysiąc lat historii handlu

Spośród polskich miast portowych szczególną rolę, także ze względów historycznych, zajmuje Gdańsk. Położone w ujściu największej z krajowych rzek miasto od ponad tysiąca lat jest istotnym punktem na mapie handlowej w tej części Europy. Dogodne położenie to najważniejszy z atutów. Ale czy jedyny?

Rysy przeszłości

Już pierwsze przekazy dotyczące Gdańska pochodzące sprzed roku 1000 wspominają o ludnej i dobrze prosperującej osadzie, która stała się ważnym punktem na bursztynowym szlaku. Był to także ważny punkt handlu rybami, zbożem, solą czy drewnem. To tu w XIV wieku został zbudowany ogromny żuraw portowy, dzięki któremu port stał się najważniejszym w tej części Europy, czemu nie przeszkodziły burzliwe dzieje związane z często zagmatwaną historią. Ongiś polskie miasto bywało we władaniu Zakonu Krzyżackiego, było także znane jako Wolne Miasto Gdańsk ściśle związane z Hanzą (związkiem handlowym miast położonych nad Morzem Bałtyckim i nad Morzem Północnym). Hanza byłą kolejnym bodźcem do rozwoju. W latach największej prosperity udział miasta w handlu bałtyckim sięgał trzydziestu procent. Częściej jednak bałtycki port we władaniu Polaków. I dziś nadal, obok portów w Szczecinie i Gdyni, jest głównym miejscem dostaw dóbr z całego świata.

gdansk-109902_1920

Nowoczesna infrastruktura

O ile o sukcesie miasta przed wiekami decydowało przede wszystkim położenie geograficzne, to dziś istotne znaczenie ma przede wszystkim stale rozwijana infrastruktura. Stale modernizowane portowe doki oraz nowoczesne magazyny do wynajęcia – Gdańsk chcąc zajmować ważne jak dawnej miejsce, musi się rozwijać.

Zamiast spływów rzecznych

W czasach prosperity Hanzy wiele towarów z Gdańska w głąb kraju było transportowanych Wisłą. Dziś, kiedy transport rzeczny stracił na znaczeniu, ważniejsze są połączenia drogowe i kolejowe. W mieście stykają się drogi wojewódzkie, krajowe i międzynarodowe, zaś kolej żelazna funkcjonuje już od połowy XIX wieku.

Dziś, kiedy zamiast bursztynu, soli i drewna, najważniejszymi towarami są azjatyckie tekstylia i elektronika, Gdańsk nadal jest ważnym punktem handlu w środkowej Europie. Stąd historia handlowa licząca ponad dziesięć wieków nadal będzie trwać niezależnie od wiatrów historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>