Warunki programu mieszkanie dla młodych

14 maja 2013 roku zatwierdzono najważniejsze wytyczne programu „Mieszkanie dla Młodych”. Oto warunki uczestnictwa w MdM w telegraficznym skrócie.

1. Program zacznie obowiązywać 1 stycznia 2014 roku, a jego zakończenie przewidziane jest na 30 kwietnia 2018 roku.

2. Z programu będą mogły skorzystać osoby, które nie posiadają prawa własności lub współwłasności do budynku, bądź lokalu mieszkalnego (obecnie oraz w przeszłości). Program skierowany jest wyłącznie do osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie.

3. Z programu będą mogły skorzystać osoby, które nie ukończyły 35. roku życia. W przypadku małżeństw jedno z małżonków nie może przekroczyć tego wieku.

4. Z programu będą mogły skorzystać zarówno osoby samotne, osoby w pojedynkę wychowujące dzieci, jak i rodziny posiadające dzieci oraz małżeństwa bez dzieci. Program skierowany jest głównie do rodzin z dziećmi i osób samotnie wychowujących dzieci.

5. Podstawowym wsparciem dla beneficjentów będzie jednorazowa dopłata finansowa: w pierwszym etapie 10% wartości kredytu na mieszkanie otrzymają osoby samotne i rodziny bezdzietne, 15% rodziny z dzieckiem i osoby samotnie wychowujące dziecko. Kolejny etap przewiduje dodatkową dopłatę w wysokości 5% wartości kredytu na mieszkanie w przypadku kiedy w ciągu pięciu lat w rodzinie pojawi się kolejne minimum jedno dziecko.

6. Jednorazowa dopłata finansowa dotyczy wyłącznie mieszkań zakupionych na rynku pierwotnym.

7. Zakupione na rynku pierwotnym mieszkanie nie może być większe niż 75 m kw., a dopłata i tak będzie wyliczana do maksymalnie 50 m kw. powierzchni.

8. Cena za metr kwadratowy mieszkania nie może przekraczać średniej ceny za metr kwadratowy nieruchomości z rynku pierwotnego obowiązującej w każdym województwie. Limit jest wyznaczany przez wojewodę i znajdziesz go tutaj.

9. Mieszkania nie można sprzedać ani wynająć przez pięć lat. W przeciwnym wypadku dopłata finansowa będzie musiała zostać zwrócona przez beneficjentów, ale nie wszystkich – sankcja nie będzie dotyczyć beneficjentów, którzy sprzedadzą mieszkanie, by polepszyć swoje warunki mieszkaniowe. Możliwa sankcja będzie zwrotem środków finansowych o wartości proporcjonalnej do uzyskanej pomocy, przy czym wyłączone będą z niej dopłaty otrzymane z powodu posiadania dziecka lub dzieci.

5 komentarzy

 • znam się na tym

  Mogli by zrobić większy limit powierzchni. Co jeśli ktoś ma dużą rodzinę i potrzebuje dużo przestrzeni? No właśnie.

  • Podatnik

   Jak stać Cię na większą rodzinę i potrzebujesz przestrzeni, to kupujesz sobie większe mieszkanie bez wsparcia rządu. Niby dlaczego mam ciągle finansować gamoni, którzy się mnożą na potęgę, a potem wyciągają łapę po wszystkie dopłaty i ciągle jeszcze mają pretensje że za mało. Chcesz mieć dużo dzieci, to je utrzymuj, to NIE MOJE.

 • Karol z rozumkiem

  Chłopie, weź głęboki oddech i przeczytaj warunki jeszcze raz. Przecież dostaniesz tyle samo dopłaty z jednym dzieckiem i 10. Różnica jest tylko o 5% jeśli w ciągu 5 lat urodzi Ci się JEDNO kolejne. 2+2 to na pewno nie jest rodzina wielodzietna i patologiczna :)

 • Nierodzinny

  Ja rozumiem, że trzeba wspierać rodziny, ale to już zaczyna być denerwujące. Za przeproszeniem – narobią dzieciaków i JA mam do nich dopłacać? Przecież jak ktoś podejmuje taką decyzje, to powinien myśleć czy go stać, czy nie. A nie idziemy na żywioł i niech się dzieje wola nieba, a potem mieszkania dla młodych, rodzina na swoim i inne dopłaty z budżetu. Kredyt to kredyt, albo cię stać, albo nie i nie kupujesz mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>