Kiedy należy ci się mieszkanie socjalne

Program Mieszkanie dla młodych to dopłaty do kredytów, ale co zrobić gdy nie masz szans na uzyskanie pożyczki hipotecznej? Jednym z wyjść jest staranie się o mieszkanie socjalne. Niestety nawet je niełatwo uzyskać, a jeśli już się uda, może okazać się, że standard jest daleki od zadowalającego.

Nawet ustawa o ochronie praw lokatorów wskazuje, że mieszkania socjalne mogą być lokalami o obniżonym standardzie. Zdarza się, że gminy – jak choćby Reda w woj. pomorskim – budują nowe bloki socjalne pod lasem, ale to ewenement. Z reguły na lokale socjalne przeznaczone są byłe mieszkania komunalne, zaniedbane lub opuszczone, ewentualnie pozyskane przez gminę w różne sposoby.

Komu jednak mieszkanie socjalne przysługuje? Tylko tym, którzy nie mają żadnego innego mieszkania, nie tylko własnościowego, ale również spółdzielczego, komunalnego czy nawet wynajętego. Ważnym kryterium są również dochody, które nie mogą przekraczać wartości sprecyzowanej w uchwale gminy. Każda gmina może dowolnie kształtować ten poziom, w zależności od potrzeb lokalowych oraz średnich zarobków i cen mieszkań na danym terenie. Można też dodać dodatkowe warunki. Jest tak np. w Łodzi, gdzie lokal socjalny przysługuje wyłącznie osobom, które nie mają tytułu prawnego żadnego mieszkania, a obecnie zamieszkiwany przez nie lokal ma mniej niż 5 m kw. powierzchni na osobę. Kryterium dochodowe precyzuje, że nie mogą zarabiać więcej niż 80 proc. najniższej emerytury (lub 50 proc. gdy nie jest to osoba mieszkająca samotnie). Inaczej jest w Gdańsku, gdzie limit dochodów ustalony został na 150 proc. najniższej emerytury (100 proc. gdy osoba nie mieszka sama). Jeszcze więcej zarabiać można w Szczecinie, gdzie limity to – odpowiednio – 170 proc. i 100 proc.

Warto pamiętać, że mieszkanie socjalne w sensie prawnym przysługuje osobie, a nie rodzinie. Oznacza to, że jeśli najemca umrze, jego wnuki czy prawnuki nie mogą być pewne, że odziedziczą prawo do zajmowanego lokalu. To wynik orzeczenia Sądu Najwyższego z 21 maja 2002 roku (sygn. akt III CZP 26/02, OSNC z 2003 r. nr 2, poz. 20), z którego wynika, że nie jest to możliwe nawet wtedy, gdy rodzina cały czas opiekowała się zmarłym i pozostawała z nim w bliskich stosunkach.

Czynsz w mieszkaniu socjalnym

Za użytkowanie mieszkania socjalnego zapłacimy dużo mniej niż komunalnego. To kolejny powód, by nie spodziewać się w nim np. rewelacyjnego wykończenia. Czynsz nie może przekroczyć 50 proc. najniższego za mieszkanie komunalne w tej samej gminie. Tzw. stawkę podstawową wyznacza rada miasta, bądź gminy i z reguły sięga ona 1-3 proc. wartości odtworzeniowej metra kwadratowego na podstawie której tworzone są też limity w programie Mieszkanie dla Młodych.

Umowa z najemcą podpisywana jest na czas określony. Jeśli po jego upływie sytuacja najemcy poprawiła się, umowa może nie zostać przedłużona. Mieszkanie socjalne przysługuje bowiem wyłącznie w okresie, w którym spełnia się opisane przez lokalne władze warunki. Jeśli więc najemca znajdzie lepszą pracę, a po upływie umowy nadal zajmuje lokal socjalny, może liczyć się z tym, że gmina będzie domagać się od niego odszkodowania za okres, w którym zajmował mieszkanie bez tytułu prawnego. W wypadku gdy jednym z warunków jest fakt, że najemca uzyskał jakikolwiek tytuł prawny do innego mieszkania, wypowiedzenie umowy gmina może sporządzić praktycznie natychmiastowo.

Do lokali socjalnych trafiają też osoby eksmitowane. O ich uprawnieniach decyduje sąd. Automatycznie musi jednak przydzielić lokal socjalny małoletnim, niepełnosprawnym lub ubezwłasnowolnionym oraz sprawującym nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkującym. Odmówić nie można również kobietom w ciąży, obłożnie chorym i bezrobotnym. Chronieni są również emeryci i renciści spełniający kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej. Oczywiście sąd najpierw sprawdza czy te osoby nie mogą zamieszkać w innym lokalu.

8 komentarzy

 • patola

  18m pokoj wspólny prysznic dla 6ciu rodzin mężczyzn kobiet i dzieci potworny grzyb pod prysznicem dziury w oknach takie ze swobodnie dłoń można wysunąć w takich warunkach mieszka się z czwurkom małych dzieci i Placi się 800 zł plus prąd w Gdańsku dla bomu nr 5 nie ludzkie ale prawdziwe

 • Marcin

  Witam wraz z Mama która posiada zaświadczenie o niepełnosprawności nie posiadamy żadnego prawa do lokalu, gdzie i czy mam szanse dostać lokal od mista Gdańsk ?

 • Aldona

  Obok mnie mieszka sobie już 3 roczek na socjalnym 40 m2,pani z dzieckiem która nie płaci komornego i nie ma zamiaru nadal płacić.Wszem i wobec opowiada,że prawnie go dostała od gminy a,że jest bezrobotna to płacić nie musi.Pytam się gdzie jest to prawo,które umożliwia takie rozwiązywanie sytuacji mieszkaniowej.Pytam się z czego ta pani się utrzymuje i dziecko jeżeli jest bezrobotna.A jeżeli jest bezrobotna dlaczego nie starała się o dodatek mieszkaniowy na zaległy czynsz czy też nie składała wniosku o rozłożenie na raty.Jak można mieszkać sobie za darmo i iść na łatwiznę kosztem innych podatników.

  • Maciek

   Ale nasze państwo tego właśnie uczy. Kombinacji i załatwiania. Sama piszesz, że mieszkanie dostała, a powinien być na nie KONKURS, bo chętnych jest więcej niż mieszkań – nic nie robisz ze swoim życiem, nie pracujesz, nie dorabiasz, nie dążysz do zmian to do przytułłku i zastanowić się nad sobą. A dziecko do rodziny zastępczej, albo adopcji – wiele rodzin czeka na szkraba. A u nas tylko narzekanie, że na mieszkanie dla młodych za mało dają.

   • izabela

    A ty chyba jestes niezyciowym przychlastem na garnuszku mamusi zastanow sie

 • Wiesław K-ski

  W Gdańsku mieszkania socjalne to syf, kiła i mogiła. Urzędnicy się dziwią, że ludzie odmawiają, a co mają się zgodzić na grzyb na ścianach i okna z dziurami??? żadnego szacunku, myślą że jak ktoś biedny to można nim pomiatać!?!?

  • karina

   tak jest w całej Polsce mieszkam na śląsku tu dopiero jest bieda wynajmujesz mieszkanie oraz potem dowiadujesz się z internetu że kamienia w której mieszkasz jest wystawiona na sprzedaż dotyczy miasta Chorzów centrum ul Wolności jest prawie cała wystawiona na sprzedaż a właściciele kamienic chcą wysoką kaucje za mieszkania nawet 3000 zl i ty masz za to płacić gdy kamienica wystawiona na sprzedaż .hmm pewnie właściciel gdy sprzeda weznie kase i ucieknie a ty ani kaucji zwrotnej ani mieszkania….w Chorzowie ktoś bardzo dobrze myśli…….

  • Pszemek

   Co się dziwisz? To jest mieszkanie socjalne. Stać cię to kupujesz normalne mieszkanie i masz standard. A tak możesz tylko narzekać na siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>