Co nowego w programie?

Ustanowiono datę rozpoczęcia nowego programu, który ma być pomocą dla wszystkich młodych, którzy marzą o własnym mieszkaniu. Program „Mieszkanie dla Młodych” rozpocznie się nie jak zapowiadano w lipcu 2013 roku, ale 1 Stycznia 2014 roku i potrwa do 30 Kwietnia 2018 roku.

Tą ostateczną decyzję podjęto podczas przyjęcia projektu programu przez rząd 14 Maja 2013 roku.

Z zapowiadanych warunków korzystania niewiele się zmieniło. Odkąd ogłoszono jego pierwszą wersję nadal z programu będą mogły skorzystać osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia (w przypadku małżeństw ograniczenie dotyczy jednego z małżonków) i nie posiadają prawa własności do żadnego budynku ani lokalu mieszkalnego (nie mogą być również współwłaścicielami). Główną ideą programu jest wsparcie finansowe ze strony rządu – ma być ono w postaci jednorazowej dopłaty do kredytu: 10 % wartości mieszkania dla singli i małżeństw bezdzietnych i 15% dla rodzin z dzieckiem. Dodatkowe 5 % beneficjenci będą mogli uzyskać jeśli w przeciągu 5 lat pojawi się u nich kolejny potomek.

Dopłaty do mieszkania będą dotyczyć tylko tych z rynku pierwotnego a ich maksymalna wielkość to 75 m kw. (dopłata wyliczana będzie tylko do maksymalnie 50 m kw.).

14 Maja 2014 roku ze strony rządu napłynęły natomiast nowe informacje dotyczące budżetu przeznaczonego na cały program i kosztów z nim związanych. Jak wyliczają analitycy „Mieszkanie dla Młodych” pochłonie łącznie około 3,2 miliardy złotych z budżetu państwa a tylko w pierwszym roku jego trwania blisko 600 milionów złotych. Przez cały czas trwania programu skorzysta z niego średnio 115 000 beneficjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>