Ograniczenia programu

Program „Mieszkanie dla Młodych”, który ma być wsparciem finansowym dla wszystkim, którzy chcą mieć własne M ma również sporo ograniczeń. Pomimo iż będzie on finansowany w całości z budżetu państwa nie każdy będzie mógł z niego skorzystać.

Podstawowym założeniem programu jest pomoc osobom młodym, którzy nie posiadają ani nie posiadali prawa własności do budynku bądź lokalu mieszkalnego. Beneficjenci nie mogą być również współwłaścicielami tychże obiektów.

Kolejną przeszkodą w uzyskaniu wsparcia finansowego do kredytu (10% dla rodzin bezdzietnych i singli a 15% dla osób samotnych z dzieckiem i rodzin z dzieckiem – dodatkowe 5% będzie oferowane jeśli w przeciągu 5 lat rodzina powiększy się o kolejne dziecko lub dzieci) może stanowić wiek beneficjentów – ponieważ program skierowany jest do ludzi młodych beneficjenci nie mogą mieć więcej aniżeli 35 lat, przy czym w przypadku małżeństwa to ograniczenie będzie dotyczyć tylko jednego z małżonka.

O ile w przypadku „Rodziny na swoim” pomoc rządowa proponowana była niezależnie od rodzaju mieszkania a nawet domu jednorodzinnego to w przypadku tego programu jednorazowe dopłaty finansowe możliwe będą tylko i wyłącznie przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego – programem nie będą objęte mieszkania z rynku wtórnego ani domy jednorodzinne.

To nie jedyne ograniczenie dotyczące mieszkań – kolejnym staje się jego metraż i tutaj warto wspomnieć, iż wybrane lokum nie może być większe niż 75 m kw. (dopłata rządowa liczona będzie maksymalnie do 50 m kw.).

Ważną kwestią jest także cena mieszkań – ta nie może przekroczyć średnich kosztów budowy nieruchomości w danym województwie (mieście wojewódzkim i okolicznych również) a wskaźnik zostanie wyliczony przez właściwego dla regionu Wojewodę.

W tym miejscu istotnym wydaje się opisanie teraźniejszych tendencji na rynku nieruchomości. Jak wylicza bowiem Expander wiele osób może mieć spory problem ze znalezieniem mieszkań na rynku pierwotnym, które mieścić będą się w zakresie cenowym. Przykładowo tylko w Krakowie, Katowicach i we Wrocławiu limit cenowy wyznaczony w programie „Mieszkanie dla Młodych” jest o ponad 20% niższy aniżeli średnie ceny nieruchomości na rynku pierwotnym.

Jeden komentarz

  • pati

    Ufff, dobrze że te 35 lat limitu dotyczy tylko jednego współmałżonka. W takim razie możemy się jeszcze załapać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>